Aj vy patríte ku kategórii rodičov, ktorí majú doma malé deti a podali si žiadosť o umiestnenie v materskej škole? Potom asi tušíte, že nie je vôbec isté, či bude vaše dieťa prijaté. Hovorí o tom už štatistika, ktorá, žiaľ, nepustí.
Ružinov disponuje 21 materskými školami, ktoré navštevuje 2 100 detí a od septembra pribudnú dve nové triedy so 40 miestami. V tomto roku evidujú na odbore školstva okolo 1 600 prihlášok, no časť z nich je duplicitná, pretože rodičia si podajú prihlášku pre istotu do viacerých zariadení. Napriek tomu záujem presahuje kapacitu. V týchto týždňoch sa zoznam preveruje a začnú padať rozhodnutia. Približne v polovici apríla by mali rodičia dostať písomné rozhodnutie o prijatí či neprijatí. Niektorí budú sklamaní, ale odmietavá odpoveď má svoje vecné dôvody. Aké konkrétne, sme sa boli spýtať zástupkyne riaditeľky materskej školy na Šalviovej ulici Emílie Čačanej.
Kooperujúce kvarteto
Táto škôlka je súčasťou komplexu štyroch objektov s 15 triedami v časti Trávniky. Ich vedúci pracovníci operatívne spolupracujú aj pri umiestňovaní detí. Aktuálne evidujú 270 žiadostí, ale prijať môžu len 100 detí. Z toho len na Šalviovej si zažiadalo o prijatie dieťaťa 40 rodičov a voľných je približne 20 miest. „Presne to ešte nevieme, pretože niektorí nádejní prváčikovia môžu mať odklad. Ak psychológ neodporučí nástup do školy alebo sa tak rozhodnú rodičia, keď dieťaťu vychádzajú zle roky,“ vysvetľuje pani Čačaná.
Podmienky prijatia
Aj keď sa deti v škôlke postupne učia samostatnosti pri hygiene, jedení a prezliekaní, mali by si už doma osvojiť základné návyky obúvania a zapínania gombíkov. Pri posudzovaní žiadostí sú však rozhodujúce tri faktory, ktoré môžu dieťa posunúť na lepšiu pozíciu v zozname. Dôležité je, či dosiahlo tri roky
a či má v materskej škole staršieho brata alebo sestru, pretože súrodenci by mali byť spolu, aby sa nekomplikovala situácia mamičke či oteckovi. A rozhodnúť môže aj miesto bydliska alebo pracoviska rodiča. A prečo nie sú uspokojení všetci? Odpoveď je jednoduchá. „Musíme zabezpečiť všetky základné podmienky pre každé dieťa. Aby malo svoje miesto na spanie, na stolovanie, na hygienu a tiež dostatok priestoru na hranie. Máme 68 detí v 3 triedach, o ktoré sa stará 6 učiteliek. Pritom jedna je teraz po úraze dlhodobo chorá, takže ju musím zastupovať. A nájsť dnes kvalifikovanú učiteľku, to je problém, situáciu v materských školách zachraňujú hlavne staršie ročníky,“ konštatuje zástupkyňa.
Čo s chorým dieťaťom
Obavy z ochorenia dieťaťa sú obojstranné. Každý rodič sa bojí, že jeho syn či dcéra si zo škôlky prinesie infekciu. To je síce pravda, ale ak nehovoríme o extrémne frekventovaných prechladnutiach, dieťa si takto buduje imunitu. A brániť sa musí aj zariadenie. Kvôli ostatným deťom a tiež učiteľkám, ktoré si zvyčajne na začiatku svojej kariéry prejdú všetky detské choroby. Preto sa vyžaduje potvrdenie od detskej lekárky o zaočkovaní dieťaťa. Ak rodič s očkovaním nesúhlasí, musí to oznámiť a je na zvážení vedenia škôlky, či bude riskovať v kolektíve prítomnosť takéhoto dieťaťa. Komplikáciou môže byť aj bežné prechladnutie. Keď dieťa kašle a kýcha, nie je v kompetencii učiteľky presvedčiť rodiča, aby dal dieťaťu urobiť výtery a aby ho nechal v domácej liečbe. Špecifickou situáciou bývajú výchovné problémy malého škôlkara. „Ak mamička zatají diagnostikovanú hyperaktivitu dieťaťa, riskuje, že ho zariadenie vylúči,“ hovorí pani Čačaná. Dieťa môže byť nezvládnuteľné a agresívne, a tým nebezpečné pre seba aj iné deti alebo pre nedisciplinovanosť by mohlo počas prechádzky ujsť a spôsobiť tak ťažkosti sebe i učiteľke.
Rozhodujú aj financie
Na druhej strane sa nájdu rodičia, ktorí ochotne pomáhajú. Keď treba vymaľovať triedu, zrekonštruovať šatňu alebo opraviť niektoré z elektronických zariadení. Štát sa síce stará, ale to nestačí, preto pomocné ruky oteckov alebo sponzorské príspevky na nové hračky a knižky potešia. Z poplatkov si vedenie materskej školy určite nedokáže zabezpečiť všetko potrebné. Okrem 30 eur za stravu si rodičia platia 22,60 eura, čo v súčasnosti a v porovnaní so súkromnými škôlkami nie je vôbec veľa. Ale aj od tejto sumy sú oslobodení 6- až 7-roční škôlkari, ktorí absolvujú povinnú prípravu na školu. A stav ešte komplikujú deti, ktoré majú odklad a strávia tak v škôlke zadarmo ďalší rok. To bol len expresný pohľad do zákulisia jedného predškolského zariadenia, ktorého zamestnanci majú aj pri objektívnych problémoch v prvom rade na pamäti zdravý duševný vývin svojich malých zverencov.
Alžbeta Slováková
Snímka: autorka