Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 01/2015
V bratislavskom Novom Meste vyrastú športoviská!
10. február 2015 - 9:12
Už viac ako päť rokov pôsobí okolie zbúraného Tehelného poľa a bývalého cyklistického štadióna Vlastimila Ružičku na okoloidúcich nie príliš oku lahodiacim dojmom. Všetkému však odzvonilo, ide sa totiž stavať.
V jame bude Jama
Schátraná budova, plot a všade naokolo burina. Tak vyzerá miesto, od ktorého sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia očakávalo, že bude akýmsi domovom slovenskej cyklistiky. Svoj úžitok už nenapĺňa, a tak ho po dlhé obdobie ohlodáva nemilosrdný zub času. Aj táto etapa sa však čoskoro skončí. Bratislavská mestská časť Nové Mesto mala hneď niekoľko možností, ako priestor zveľadiť. Skloňovala sa myšlienka akvaparku, parkovacieho domu, no budovať sa napokon bude športový park Jama, kde budú môcť rôzne vekové a záujmové skupiny obyvateľov aktívne tráviť voľný čas, prípadne relaxovať. Výsledok vzišiel z verejnej súťaže, ktorej priebeh však nebol úplne bezproblémový. „Hoci námietka nebola podaná v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, novomestský úrad ju vzal na vedomie a v snahe zabezpečiť transparentný priebeh súťaže sa okrem iného obrátil na Úrad pre verejné obstarávanie o zaslanie metodického usmernenia. Ten vo svojom stanovisku nekonštatoval, že by došlo k porušeniu zákona,“ uviedol hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger. Projekt autorského kolektívu Martin Berežný, Katarína Boháčová a Daniel Šubín tak dostal zelenú a známe je aj, ako bude financovaný. „Na jeho realizáciu sa podarilo doposiaľ získať 500-tisíc eur z Nórskych fondov, pričom ďalších 150-tisíc má mestská časť vyčlenených vo vlastnom rozpočte. Náklady na realizáciu prvej etapy by nemali prevýšiť 650-tisíc eur bez DPH“ uzavrel Tettinger.
Národný futbalový štadión už vo výstavbe
Kým športový park Jama je zatiaľ iba na papieri o pár metrov ďalej sa už rozozvučali motory nákladných áut vyvážajúcich zeminu z pozemku, kde bude už o tri roky stáť novučičká futbalová aréna, ktorá bola doposiaľ na rôznych papieroch neuveriteľných sedem rokov. Keď sa osemnásobný majster Slovenska, ŠK Slovan Bratislava, sťahoval (2008) na neďaleké Pasienky, nik ani len nepredpokladal, že sa brány starého Tehelného poľa ešte raz pred jeho zbúraním otvoria. Pri opätovnom zatvorení (2009) už však viacerí odborníci videli rok 2010 ako termín dokončenia veľmi nereálne. Čo sa dialo ďalej? Celé štyri roky takmer nič. Niekdajšia nedobytná belasá pevnosť sa premenila na miesto vyčíňania podnapitej mládeže a hlavnému mestu na jeho kráse príliš nepridávala. Až pred dvomi rokmi v lete prišlo na dlhoočakávané búracie práce. Ani tie však nenakopli výstavbu správnym smerom. Celý jeden rok sa museli obyvatelia Bratislavy pozerať na dieru v širšom centre mesta a nik si netrúfal odhadnúť, či sa vôbec niekedy premení na to, po čom všetci futbaloví fanúšikovia túžia. Práve ich túžby nezaujímali prevažne mestských poslancov, ktorí projekt výstavby blokovali. Až vlani v októbri si mohli milovníci najpopulárnejšej hry na svete konečne vydýchnuť. Investor a poslanci dospeli k dohode. Podľa zmluvy s bratislavským magistrátom má byť Národný futbalový štadión hotový a skolaudovaný najneskôr 31. decembra 2017. Nové Tehelné pole nebude čisto futbalovým projektom – majiteľ ŠK Slovan Bratislava, Ivan Kmotrík, plánuje postaviť spomínaný komplex aj na komerčné účely. Jeho súčasťou tak bude hotel, administratívna budova, no spomína sa aj nákupné centrum. Celkové náklady na projekt sa odhadujú približne na 72 miliónov eur. Vláda prispeje zo svojich rezerv viac ako tretinou odhadovanej sumy výlučne na stavbu športoviska. Výstavba stánku s kapacitou nad 20 000 miest ide v súčasnosti podľa Kmotríka ruka v ruke so schváleným plánom.
Filip Timár