Kategória: Životný štýlČíslo: 11/2013
Keď čaj, tak šípkový
8. január 2014 - 9:37
Krčahy alebo aspoň veľké šálky čaju. A niekoľkokrát počas dňa. To je jedno z hlavných odporúčaní lekárov každému, koho skolí chrípka, zápal priedušiek alebo kašeľ. Čaj lieči a zároveň pomáha organizmu zbavovať sa škodlivých látok, ktorých sa počas ochorenia kumuluje v tele viac než inokedy. A ktorý čaj je ten správny? Skôr niektorý z bylinkových, pretože čierny odvádzaním vody z tela zahusťuje hlieny.
Šípkový – plody šípovej ruže sú povestné vysokým obsahom vitamínu C, takže podporujú obranyschopnosť organizmu. Šípkový čaj je výborný pri všetkých vírusových ochoreniam, ktoré vďaka tekutine kyslastej chuti zdoláme rýchlejšie. Ale výhradne teplý, studený už stráca svoj účinok.
Lipový – pomáha pri kašli a zahlienení a liečbe horúčkovitých ochorení dýchacích ciest, najlepšie chutí osladený medom.
Harmančekový – je vhodný pri liečbe zápalov a podráždenia sliznice, čo je typický symptóm ochorení horných dýchacích ciest a nosa.
Bazový – sa môže piť pri chrípke, angíne, nádche, zápale dutín i pri bronchitíde. Netreba ho sladiť, pretože čierna baza má dostatočne sladkú príchuť.
Zázvorový – potláča kašeľ, bolesť i horúčku vďaka aktívnym zložkám, ktoré zázvor obsahuje. Výluh z nastrúhaného koreňa sa pije s medom a citrónom.
Šalviový – s trochou tymianu a ochutený citrónom a medom je výborným prírodným liekom pri zápaloch hrdla.