Parkinson a Alzheimer
Príčinou Parkinsonovej choroby je porucha produkcie a nerovnováha dopamínu v organizme, čo sa prejavuje postupne sa zhoršujúcou stratou koordinácie pohybov, trasením a tuhnutím svalov i kĺbov, ba dokonca celého trupu. Ochorenie motorického systému, pri ktorom pacienti strácajú schopnosť zvládať každodenné činnosti, je, žiaľ, chronické a progresívne. Zatiaľ liek, ktorý by ochorenie zastavil, neexistuje, ale stav sa môže stabilizovať vďaka pravidelnej životospráve, zdravému pohybu, limitovaniu stresu, a aj pomocou niektorých chirurgických zákrokov, ktoré stimulujú mozog.
Účinne liečiť nedokážeme ani Alzheimerovu chorobu, ktorú spôsobujú fyziologické zmeny v mozgu a nedostatok neurónov v mozgovej kôre. Pomalé a nenávratné odumieranie nervových buniek zhoršuje pamäťové schopnosti, až zasiahne všetky zložky osobnosti. Pacient má problémy s orientáciou, so zmyslom slov, najprv sa znehodnocuje jeho krátkodobá pamäť, neskôr ani nepoznáva ľudí či prostredie, v ktorom žije. Typické sú aj pocity úzkosti a strachu, ťažká depresia a niekedy aj sluchové a zrakové halucinácie. Spomaliť ochorenie sa dá vhodne nastavenou farmakologickou liečbou a terapiou, pri ktorej sa trénujú rozumové schopnosti.
Obidve ochorenia sú náročné na zvládnutie nielen pre samotných pacientov, ale hlavne pre ľudí z ich okolia. Obzvlášť to platí pre druhú spomínanú chorobu. Tragickým je aj fakt, že Parkinson postihuje ľudí už tesne po päťdesiatke a hoci Alzheimer sa týka najmä ľudí vyššej vekovej kategórie, výnimkou nie sú ani prípady okolo 45. roku života.