Retro je nová dominanta Ružinova
Kompetentní pôvodne neplánovali stavať, ale revitalizovať povestný Jadran, ktorý tu stál od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Nakoniec skončil v troskách po výbuchu a škandále, ktorý ešte dlho potom zamestnával políciu.
Ako prízvukuje generálny manažér spoločnosti Weon Group Ing. Miroslav Welter, nebolo možné s jeho rekonštrukciou zároveň vyriešiť dopravu a parkovanie, neumožňoval to skelet pôvodnej stavby. Preto spoločnosť Weon Group odkúpila od Magistrátu mesta Bratislavy narušený skelet nehnuteľnosti, zbúrala ho a na mieste Jadranu začali postupne projektovať nové obchodné centrum, ktorého pridanou hodnotou sú byty. Miesto to umožňovalo a navyše táto oblasť vždy bola tichá a vhodná na pohodlné bývanie. Autorom projektu sa stal Ing. arch. René Baranyai. Projektanti z firmy ORPIS Ing. Ivan Bučko a Ing. Marián Krajči spomínajú dodnes na náročnosť prác.
Na ramene Dunaja
Stavba leží v pôvodnej lokalite ramena Dunaja. Tak ako celý Prievoz, aj toto územie bolo kedysi zatopené neregulovanou riekou, a preto tam vznikli zložité geologické podmienky- striedavo nánosy sprašové, štrkové aj ílové. Museli sme počas celých výkopových prác odvodňovať. Odčerpávanie vody trvalo do dosiahnutia výšky piateho poschodia výstavby. Čerpali sme pomocou čerpacích a vsakovacích studní až 130 litrov vody za sekundu Búracie práce sa začali na jeseň v roku 2006 s tým, že na jar 2007 štartovali výkopové práce. Výkopová jama mala 82 krát 96 metrov a plochu skoro 1 hektára. Základová špára bola mínus dvanásť metrov. Z geologického pohľadu sme boli vtedy na úrovni treťohôr.
Jediná na Slovensku
Hladina výkopu pri najnižšej výške bola tiež zaujímavá. Preto sa piloty realizovali s vyššou hlavicou. Ako ďalej hovorí vedúci projektu z firmy MATEP Ing. Miloš Raučina, piloty boli tlakové a ťahové. Stavba, ktorá má základy dva a pol metra pod hladinou vody, je veľmi kvalitná a vlastne jediná na Slovensku s takouto rozsiahlou suchou jamou na svojom spodku.
Výhľad za milióny
Náklady na OC Retro predstavujú 55 miliónov eur. V procese výstavby sa projekt rozdelil na dve stavby – obchodného centra a bytových jednotiek. Projektanti sa natrápili, aby tieto dve časti boli nezávislé a vzájomne sa nerušili. Museli pritom pripustiť mnoho kompromisov, aby sa dodržala bezpečnosť a všetky potrebné normy, ktoré sú v jednotlivých častiach odlišné. Napriek tomu, že ide o regionálny projekt, použili v ňom veľmi kvalitné materiály, napríklad ušľachtilý zinkový plech, odvetranú fasádu, hliníkové konštrukcie atď. V bytovej časti sú moderné presklené balkóny, kvalitné zateplenie aj odvetraná fasáda. Strechy Retra sú aj zelené, zjemňujú výhľad z bytov a z najvrchnejších podlaží vidieť doďaleka.
Lepšie ako v Austrálii
Okrem 365 bytov je k dispozícii tenisová - viacúčelová hala, ale aj relaxačné stredisko s dvoma vírivkami a dva squashové a tenisové kurty. Keď si ich tu prednedávnom bol obzrieť tenisový tréner Novaka Djokovica – Maroš Vajda, pochvaľoval si ich kvalitu:,, Lepšie ako na Australian Open!“ Preto sa práve v týchto športových priestoroch chystá celebritný tenisový turnaj s hviezdnym zastúpením aj zo zahraničia.
Obchodné centrum Retro má dnes 63 prevádzok a už teraz sa dá povedať, že slúži všetkým obyvateľom. Vyše sedemdesiat percent bytov má od mája tohto roku svojich majiteľov. Sú tu jednoizbové, dvoj, troj a štvorizbové byty v piatich častiach. Nie všetci obyvatelia sú mladými ľuďmi. Aj mnoho starších ľudí sa rozhodlo práve v Retre stráviť jeseň života, napríklad svokor developera tvrdí, že za niekoľko mesiacov bývania v Retre doslova omladol. Bývanie v Retre je veľmi pohodlné a príjemné.
Eva Nová, snímky: archív