Májová bryndza je najchutnejšia
Bryndza je malý slovenský zázrak, ktorý sa urodil na podhorských svahoch, ktoré spásali stáda oviec. Výnimočný produkt syrárskej výroby na seba upozornil už v časoch Rakúsko-uhorskej monarchie a oslovil aj gurmánov v zahraničí. Aj keď si na svojráznu chuť musia cudzinci chvíľu zvykať, mnohí ju napokon zakomponujú do zoznamu svojich obľúbených jedál. Bryndza je vlastne zomletý vyzretý ovčí syr, ktorý sa zmieša so soľným roztokom na mazľavú zmes.
Prirodzený zdroj probiotík
Na prvý pohľad nenápadný produkt z ovčieho mlieka je prírodnou konzervou látok dôležitých pre ľudský organizmus. Sú to najmä probiotiká, zdraviu prospešné baktérie, ktoré sa počas mliečneho kvasenia v zrejúcom syre premnožujú. Sú dôležité pre udržiavanie dobrého stavu mikroflóry čriev, a tým bezproblémového trávenia. Probiotiká sa nachádzajú aj v iných výrobkoch, ako sú jogurty, acidofilné mlieka či zakysané smotany, ale k najbohatším zdrojom patrí práve bryndza. No nie každá. Najväčšou zásobárňou je nepasterizovaná bryndza ako tradičný produkt zo salaša, ktorá obsahuje v jedinom grame až miliardu mliečnych baktérií. Horšie je na tom bryndza vyrobená z pasterizovaného mlieka, ktorá je už čiastočne znehodnotená a termizovaná, ktorá prechádza tepelnou úpravou pri vysokej teplote, neobsahuje už žiadne probiotiká.
I ďalšie benefity
Konzumáciou jedál pripravených z bryndze urobíme pre svoje zdravie omnoho viac. Správnou voľbou bojujeme účinne proti rakovine hrubého čreva, rednutiu kostí, cukrovke i zažívacím problémom, a táto potravina dokonca znižuje cholesterol v krvi i samotný krvný tlak a je prírodným liekom na atopický ekzém, astmu a alergickú nádchu. Úctyhodný výkon. Nečudo, že bryndzu občas nazývajú aj bielym zlatom.
Alžbeta Slováková
Snímky: autorka