Z nášho zastupiteľstva
Na poslednom zasadnutí ružinovského zastupiteľstva sa riešilo viacero tém. Od menej významných - ako likvidácia kopírovacích strojov ZŠ Ostredková (ich nákupná cena takmer 5600 eur), po uznesenia týkajúce sa všeobecne záväzných nariadení (VZN). Stretnutie zastupiteľstva sa na začiatku muselo zaoberať dvoma podnetmi od prokurátora - upozornením na preskúmanie VZN o miestnych daniach (1/2007) a protestom proti VZN týkajúceho sa konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách (6/2011).
V pripravovanej novele VZN o miestnych daniach sa tak bude musieť dôslednejšie upraviť zdaňovanie využívania verejných priestranstiev na parkovanie - čo bude treba zosúladiť s novou parkovacou politikou mesta, ako aj Ružinova.
Protestu prokurátora sa rovnako vyhovie - upravením VZN, ktorým sa upravujú podmienky predaja, podávania a požívania alkoholických nápojov na verejne prístupných miestach na území mestskej časti Bratislava - Ružinov. Toto nariadenie pritom nemalo ani polroka - dôvodom zmeny preto nie je zastaranosť, ale akási nepozornosť pri jeho tvorbe.
Dobrým krokom je schválenie koncepcie informatizácie systémov mestskej časti Bratislava - Ružinov. Ružinov tak bude môcť čerpať peniaze z ministerstva financií na elektronizáciu komunikácie s občanmi.
Ďalšie dva body zasadnutia sa týkali starostu Dušana Pekára. Až na rokovaní sa zaradilo do programu hlasovanie o zvýšení platu starostovi, s ktorým prišiel jeho zástupca Mgr. Buocik. Jeho zvýšený plat tak bude 3009 eur mesačne.
S negatívnejším príspevkom vystúpil nezávislý poslanec PhDr. Patrik Guldan. Obrátil sa na starostu so sťažnosťou: „Poslal som príspevok do Ružinovského ECHA, v ktorom som chcel informovať obyvateľov mestskej časti
o zámere chrániť objekty v areáli Cvernovky a o pripravovanom návrhu VZN o pamätihodnostiach. Dozvedel som sa, že na základe priameho zákazu zástupcu starostu pána Buocika môj príspevok do Ružinovského ECHA nebol zaradený, napriek dohovoru so šéfredaktorkou pani Štrosovou. Poslal som pánu Buocikovi mail a požiadal som ho o vysvetlenie, odpoveď som nedostal. Pán Buocik nemusí s mojimi iniciatívami súhlasiť, ale pýtam sa, pán starosta, či takýto postup budeš tolerovať?”
S podobným postrehom neskôr prispel do diskusie poslanec za Smer-SD Ing. Peter Hrapko. Podľa jeho slov nebolo možné uverejniť informáciu o stretnutí s občanmi, na ktorom riešil otázky týkajúce sa jeho mandátu. Navrhol vytvoriť redakčnú radu, aby sa zamedzilo jednostrannej cenzúre. Pán Pekár oponoval, že o cenzúre nemôže byť reči.
Ďalšie body rokovania sa týkali kvality životného prostredia v Ružinove. Poslankyňa Ing. CSc. Eulália Ižová apelovala, aby sa mestská časť zaoberala ihriskom na Jadrovej, ktoré je podľa nej v dezolátnom stave. O záujem mestskej časti poprosila aj poslankyňa Mgr. Viktória Jančošeková v súvislosti s bývalým OD Ružinov. Apelovala na starostu, nech sa zabezpečí doručenie výzvy majiteľovi na spevnenie plota a na jeho očistenie od reklamných pútačov a buriny. Podporil ju nezávislý poslanec PhDr. Patrik Guldan a navrhol zapojiť aj úrady životného prostredia. Ten zároveň bol aj predkladateľom návrhu na zaradenie objektov Cvernovky do Zoznamu evidovaných pamätihodností mestskej časti Bratislava. Návrh neprešiel - čo podľa neho môže mať za následok stratu tohto objektu, keďže investor už má v rukách búracie povolenie. (v čase našej uzávierky malo už viacero prevádzok v rukách výpovede z nájmu, čo je zrejme najjasnejšou predzvesťou pádu Cvernovky).
Ako úlohu do blízkej budúcnosti si poslanci schválili zabezpečiť vyčlenenie bytu v objekte MŠ Šťastná, ktorý je v dôsledku úmrtia užívateľky neobsadený, pre potreby rozšírenia kapacity v prospech materskej školy. Malo by tak v nej byť o 17 miest viac. Dohodli sa tiež na „zmapovaní” nelegálnych reklamných zariadení na uliciach Bajkalská, Ružinovská, Prievozská, Gagarinova, Tomášikova a Trnavská cesta.
Najbližšie zasadnutie nášho zastupiteľstva bude 15.5. a my vás budeme o ňom informovať v júnovom čísle.
(bw)